REHABILITACJA

 

Czym jest, dlaczego i dla kogo...

REHABILITACJA ZWIERZĄT - CZYM JEST?

Rehabilitacja psów jest bardzo istotnym etapem powracania do zdrowia, nierzadko wręcz konieczna do uzyskania pełnej sprawności po urazach, zabiegach ortopedycznych i neurochirurgicznych.

Nadrzędnym celem jest przywrócenie maksymalnie możliwej sprawności fizycznej i komfortu życia pacjenta.

Wspomaga leczenie chirurgiczne oraz farmakologiczne w celu ograniczenia dysfunkcji bólowych i ruchowych związanych z chorobą. Jest skuteczną formą mobilizacji układu ruchu pacjentów geriatrycznych. Przyspiesza także gojenie się ran oraz wspomaga zrost kostny.

Rehabilitację należy rozważyć w przypadku gdy Twój czworonożny przyjaciel...

doznał kontuzji, urazu

 

przeszedł zabieg ortopedyczny, bądź neurochirurgiczny

 

ma problemy z wstawaniem, rozruszaniem się

 

ma problemy z nadwagą

 

odczuwa chroniczny ból

DLACZEGO LECZENIE WODĄ?

Hydroterapia stymuluje cały organizm: poprawia krążenie krwi, przyśpiesza przemianę materii, zmniejsza napięcie mięśniowe i działa relaksująco, przez co  zapobiega urazom, zmniejsza ból, wzmacnia mięśnie, przywraca lub poprawia ruchomość stawów.

 

Korzystny wpływ hydroterapii zawdzięczamy takim zjawiskom jak wypór hydrostatyczny, ciśnienie hydrostatyczne oraz ciepło, opór i lepkość wody.

Ciepło powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i uspokajająco. Umożliwia to szybszą regenerację tkanek i mięśni. Ciśnienie ułatwia krążenie powrotne co ma korzystny wpływ na zmniejszenie obrzęków tkanek, zmusza mięśnie oddechowe do intensywniejszej pracy, wpływając na wydolność organizmu.

Opór wody zwiększa siłę i wytrzymałość mięśni, przyczynia się do poprawienia postawy, harmonijnie kształtuje ciało. Wypór skierowany jest przeciwnie do siły ciężkości co generuje ruch w wodzie
w odciążeniu, a więc pozwala wzmacniać cały aparat ruchu jednocześnie nie narażając na przeciążenie stawów, kręgosłupa czy wtórne urazy. Lepkość jest pomocna w przywracaniu prawidłowej propriocepcji nerwowo - mięśniowej. Wpływa na spowolnienie ruchów oraz stwarza warunki trójpłaszczyznowego oporu dla powtarzania prawidłowych wzorców ruchowych.

DLA KOGO?

Zapraszamy:

Czworonogi powracające do zdrowia po zabiegu lub urazie

 

Zdrowe zwierzęta kochające wodę, jako doskonałe uzupełnienie codziennej aktywności fizycznej

 

Psy użytkowe i sportowców na trening, bądź zrelaksowanie ciała po intensywnym wysiłku

 

Wszelkie tłuścioszki – odpowiednia dieta i intensywny wysiłek fizyczny przy jednoczesnym odciążeniu stawów w basenie bądź bieżni wodnej to idealna kombinacja do redukcji zbędnych kilogramów

 

Zwierzęta z zaburzeniami koordynacji, zanikami mięśniowymi, odczuwające chroniczny ból